CENTRUL DE FORMARE ÎN AGROECOLOGIE

Denumire serviciu: Centrul de formare în agroecologie, Bîrnova - Programul agroecologic Agricultura ecologică, o agricultură sănătoasă şi salvatoare
Scopul programului: promovarea şi transmiterea în Mitropolia Moldovei şi Bucovinei (Arhiepiscopia Iaşilor) a principiilor, cunoştinţelor şi practicilor agroecologiei ca etică a vieţii sănătoase, ce vizează îmbunătăţirea condiţiei persoanei umane şi a mediului său natural.
Obiective generale :
- Crearea unei micro-fermă experimental-demonstrativă (Gradina Copilariei) pe terenul de la Centrul de zi Mia Casa, Bârnova, Iaşi
- Crearea unui Centru de Formare in Agroecologie pe terenul de la Mia Casa Inculeț Bârnova și Uricani, Miroslava, Iaşi
Activități desfășurate până în prezent:
- Lucrări pentru înfiinţarea, întreţinerea şi recoltarea culturilor :
- Formare teoretică pe teren prin prezentarea culturilor în diferite stadii de dezvoltare şi a metodelor agroecologice utilizate în grădina copilăriei, pentru copiii şi personalul Centrului de zi Inculeţ–Bârnova, pentru membrii APUR (adulţi şi copii), pentru copii din comuna Bârnova/oraşul Iaşi.
- Lucrări practice demonstrative (semănat, plantat, susţinerea plantelor, copilit, recoltat etc.) realizate împreună cu membrii APUR (adulţi şi copii).
- Livrarea produselor la Centrul de zi Mia Casa, Inculeț Bârnova, la cantina socială a Fundaţiei Solidaritate şi Speranţă, persoanelor participante la lucrările proiectului etc.
- Seminarii şi schimburi de experienţă pe tema agroecologiei, a biodiversităţii şi protecţiei mediului înconjurător.
Parteneri şi/sau finanţatori:
- Fundaţia Pierre RABHI – Franţa
- Asociaţia Pământ şi Umanism – România (APUR)
- Asociaţia Terre et Humanisme - Franţa
Voluntari (2015): 10